Nawodnienie

FIZJOTERAPIA
ORTOTYKA
DIETETYKA
PSYCHOLOGIA
Title
Przejdź do treści

Nawodnienie

Fizjoterapia i Dietetyka - Jarosław Marchewka
Opublikowane według Jarosław Marchewka · 21 Kwiecień 2021
JAK WODA WPŁYWA NA TWOJĄ WYDAJNOŚĆ

Większość ludzi nie wie, ile wody tracą w trakcie biegania. W rzeczywistości, niewielu sportowców wie,
jak dużo potu wydzielają i jaki wpływ nawodnienie – lub jego brak – ma na ich organizm. Mogą spędzać godziny trenując by osiągnąć szczytową formę kondycji fizycznej, ale bez jasnego zrozumienia jak nawodnienie wpływa na ich wydajność, mogą nigdy nie zrealizować maksymalnego potencjału.

W czasie intensywnego wysiłku fizycznego tempo metabolizmu może  zwiększyć się 15-20-krotnie w porównaniu do warunków spoczynkowych. Nasilenie metabolizmu powoduje znaczne,
nawet 100-krotne zwiększenie  szybkości wytwarzania ciepła w pracujących mięśniach, w wyniku czego następuje wzrost temperatury mięśni z 34-36°C (w spoczynku) do 37-39°C  (w pierwszych 3-4 minutach pracy). Mięśnie do pracy mechanicznej wykorzystują tylko około 1/4 ilości energii metabolicznej, zatem zdecydowana jej większość musi ulec zamianie w energię cieplną. Generowane ciepło przenoszone jest
do przepływającej krwi, a wraz z nią rozprowadzane po całym organizmie, powodując wzrost temperatury wewnętrznej i uruchomienie mechanizmów rozpraszania ciepła. Energia cieplna może być rozpraszana poprzez przewodzenie, promieniowanie, konwekcję lub parowanie potu z powierzchni skóry.

Nasilone pocenie się w warunkach podwyższonej ciepłoty ciała po wysiłku,  związane z utratą wody i soli mineralnych, może bardzo szybko  doprowadzić do poważnych zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej.
W warunkach prawidłowych płyny zewnątrzkomórkowe oraz wewnątrzkomórkowe mają jednakowe
ciśnienie osmotyczne (tzw. osmolalność).

Prawidłowe nawadnianie w okresie okołowysiłkowym jest bardzo istotną  praktyką sportową. Jedynym skutecznym sposobem przeciwdziałania  odwodnieniu, przewodnieniu i hiponatremii jest indywidualna, właściwie opracowana strategia nawadniania, w której istotne znaczenie odgrywa rodzaj przyjmowanych płynów, ich ilość i częstotliwość spożycia. W tym celu wykorzystuje się napoje przeznaczone dla sportowców, które powinny  stymulować pragnienie, szybko się przyswajać, dobrze nawadniać organizm i dostarczać energii niezbędnej do pracy mięśni. Zapobieganie odwodnieniu polega na przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów przed i w czasie wysiłku fizycznego oraz uzupełnieniu strat wodno - elektrolitowych po jego zakończeniu.

Powszechnie znane są schematy prawidłowego nawadniania, uwzględniające  zalecenia profilaktyki odwodnienia, którą należy rozpocząć już dzień przed zawodami. Zgodnie z rekomendacjami American College of Sports  Medicine (ACSM) oraz National Athletic Trainer’s Association (NATA), należy wypić taką ilość napojów, która dobrze nawodni organizm, czego  dowodem będzie oddawanie dużej objętości moczu, koloru jasno-słomkowego.
Jest to metoda bardzo prosta, która może być jednak obarczona pewnym błędem.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Umów się na wizytę podczas, której przeprowadzimy analizę składu ciała i opracujemy strategię nawadnania.

Źródła:
AIS/Australian Institute of Sport
http://www.ausport.gov.au/ais/nutrition/factsheets/hydration/fluid_-_who_needs_it
http://www.tanitapolska.pl/popraw-swoje-osiagi/dobre-nawodnienie





Wróć do spisu treści