Prawidłowy metabolizm a szybsze zdrowienie - Fizjoterapia i Dietetyka - Jarosław Marchewka

FIZJOTERAPIA
ORTOTYKA
DIETETYKA
PSYCHOLOGIA
Title
Przejdź do treści

Prawidłowy metabolizm a szybsze zdrowienie

DIETETYKA
Hipokrates (460-377 p.n.e.) powiedział kiedyś: "Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem", zaś Lukrecjusz (99-55 p.n.e.) "To, co dla jednego jest pożywieniem, dla drugiego jest trucizną".
W obu tych stwierdzeniach jest więcej prawdy niż większość z nas sobie to uświadamia.
Spożywana żywność dostacza materiałów budulcowych dla komórek i tkanek. Jakość jedzenia będzie zatem wpływać na jakość zdrowia.
Dobrze dobrana dieta, aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu i dbanie o relaks (ogónie biorąc styl życia) to czynniki, za pomocą których można polepszyć  zdrowie.
Choroby serca, udary, miążdyca, cukrzyca, ogolnie stany zapalne (np.: w obrębie stawów obwodowych i kręgosłupa) czy choroby degeneracyjne są najczęściej powodowane złym stylem życia, a zwłaszcza błędami żywieniowymi.
Przywrócenie prawidłowego metabolizmu poprzez dostarczenie organizmowi odpowienich substacji odżywczych (zrównoważonych, naturalnych zdrowych produktów) przyczynia się do uruchomienia w nim zdolności do samouzdrawiania.
Prawidłowo dobrane żywienie będzie skutkować przyspieszeniem procesu regenaracji po treningach, aktywności ruchowej czy urazach i kontuzjach.
Wiele osób spożywa trzy, a nierzadko pięć tak zwanych "zbilansowanych" posiłków w ciągu dnia i żyje w błędnym przekonaniu, że dzięki temu powinny być zdrowe.
W krajach uprzemysłowionych przejadanie się jest główną przyczyną większości chorób przewlekłych powiązanych z zaburzeniem metabolizmu. Chodzi głównie o nadmierne spożywanie rafinowanych i uwodornionych olejów roślinnych, białej mąki i cukru oraz wysokoprzetworzonej żywności bogatej w sztuczne dodatki i substacje konserwujące. Taki styl żywienia skutkuje niedożywieniem. Wynika to z faktu, że spożywany pokarm jest ubogi w składniki odżywcze niezbędne dla utrzymania optymalnego zdrowia. Mówimy wtedy o niedożywieniu subklinicznym, które jest poważnym problemem, gdyż organizm nie potrafi usunąć toksyn, a poprzez ich nagromadzanie się dochodzi międzu innymi do jego szybszej degeneracji i chorób o podłożu metabolicznym.
W naszym podejściu do pacjentów, dobieramy i ustalamy indywidualne zalecenia żywieniowe i suplementacyjne na podstawie dokładnego wywiadu i badań dodatkowych oraz zapewniamy wsparcie psychologiczne.

Wróć do spisu treści