Terapia mięsniowo-powięziowa - Fizjoterapia i Dietetyka - Jarosław Marchewka

FIZJOTERAPIA
ORTOTYKA
DIETETYKA
PSYCHOLOGIA
Title
Przejdź do treści

Terapia mięsniowo-powięziowa

ANATOMY TRAINS
Pojęcie oraz koncepcję taśm anatomicznych (ang. Anatomy Trains) stworzył amerykański terapeuta i anatom Thomas Myers.
Ustalił on, że powięzie otaczają niczym sieć ciało człowieka z każdej strony. Ich właściwe napięcie oraz elastyczność sprawiają, że nasze ciało jest proste, stabilne i tworzy jednolitą całość.

Dzięki taśmom powięziowym  wykonujemy ruchy kończynami bądź ciałem, zachowując przy tym właściwą jego pozycję. Powięź mięśniowa jest również niezwykle unerwiona, dlatego każde przeciążenie lub zaburzenie jej funkcji może być źródłem bólu i utrudniać normalne funkcjonowanie.

Bazując na koncepcji o taśmach mięśniowo-powięziowych i badaniach dr Idy Rolf, Myers stworzył formę terapii dolegliwości tkanek miękkich.
Integracja strukturalna (KMI, kinesis myofascial integration) to naukowo udokumentowana metoda, która łączy w sobie techniki manualnej i ruchowej pracy na tkankach miękkich.

KMI  jest dostosowana do indywidualnych problemów pacjenta. Manipulacje lub mobilizacje powięzi mają na celu uwolnienie i rozluźnienie tkanek miękkich, nawet w miejscach odległych od tych, gdzie odczuwamy ból. Dlatego efektem terapii powięziowej jest poprawa struktury całego ciała pacjenta, ponieważ miejscowe wady budowy ciała, urazy czy przeciążenia niosą zazwyczaj za sobą niekorzystne efekty w innych rejonach narządu ruchu lub globalne zaburzenia postawy ciała.
Rys. 1. Powięź łącząca włókna mięśniowe. Myers T.W., Taśmy Anatomiczne, s. 4
Rys. 2. Myers T.W., Taśmy Anatomiczne, s. 200
Wróć do spisu treści